Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silită
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silită

Bună ziua,am câștigat un proces urmat de un apel anulat de către instanță și a rămas hotărârea primei instante definitivă unde în urma unei succesiuni eu am rămas cu o garsonieră și pârâta, mama vitregă, cu apartamentul in care a locuit cu tata,dar trebuie sa îmi dea o sulta de 45000euro plus cheltuieli de judecată...problema este în felul următor,se poate executa silit prin punere sechestru pe apartament și vinderea acestuia la licitație? Apartamentul a fost evaluat la suma de 67000 euro și se află în cartier Rahova Zona sos Alexandrei cu margeanului...cat ar costa toată această acțiune? Ce se întâmplă în cazul în care pârâta vinde apartamentul și nu mai este proprietatea ei? Se mai poate executa silit noul proprietar? Ca ea îl poate vinde și pune banii in contul fiului ei ca să scape de răspundere...mulțumesc
Buna ziua, se poate executa imobilul. Dar nu mai asteptati si solicitati executarea silita. Daca se vinde imobilul se poate anula vanzarea dar sunt costuri mai mari si durata mai mare.
Pai are termen 6 luni de la redactarea hotărârii definitive,în tot acest timp se pot întâmplă multe,dar acesta este timpul acordat de instanță, abia apoi se poate executa silit...

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, se poate executa imobilul. Dar nu mai asteptati si solicitati executarea silita. Daca se vinde imobilul se poate anula vanzarea dar sunt costuri mai mari si durata mai mare.