Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie ICCJ privind grupa II de munca - 2024
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie ICCJ privind grupa II de munca - 2024

Buna ziua,
Avand in vedere decizia ICCJ privind grupa II de munca din data de 03.06.2024, as dori sa stiu daca aceasta decizie se aplica pentru toti cei care au lucrat in grupa II de munca inainte de 2001 sau doar pentru o anumita categorie ? Aceasta decizie va fi valabila si pentru cei care se vor pensiona pe viitoare lege a pensiilor care intra in vigoare in septembrie 20204 ?
Va multumesc !
roscasorin2000, utilizator
Doar pentru care se incadreaza in prevederile de mai jos:
Legea 263/2010
Art.;30(1)(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiții speciale sunt cele din:
i) activitățile de producție, mentenanță și asimilate din unitățile de producție a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând și unitățile de extracție a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui.
Legea 360/2023
Art.28
(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiții speciale sunt cele din:
h) activitățile din unitățile de producție a energiei electrice în termocentralele pe bază de cărbune, incluzând și unitățile de extracție a cărbunelui, pentru personalul implicat direct și nemijlocit în utilizarea procedeelor și utilajelor specifice producției energiei electrice și extracției cărbunelui;

-Problema este ca deciziile ICCJ sunt obligatorii doar pentru instante.
Carp Mircea, utilizator
Dezlegarea dată chestiunilor de drept este obligatorie pentru instanţa care a solicitat dezlegarea de la data pronunţării deciziei, in speta - Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, iar pentru celelalte instanţe, de la data publicării deciziei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Pentru a beneficia de prevederile Deciziei ICCJ, persoana interesata (doar cele care se incadreaza in art.30(1)(1) lit.i) din Legea nr. 263/ 2010) trebuie sa deschida actiune in instanta si in actiune sa invoce respectiva decizie.