Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Tatal meu doreste sa facem succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Tatal meu doreste sa facem succesiunea inainte de ...

Buna ziua. Tatal meu doreste sa facem succesiunea inainte de decesul lui. Sunt singurul lui copil. Se vpoate face asa ceva? Multumesc.
Buna seara

e vpoate face asa ceva?

NU
Despre "succesiune" se vorbește dupa deces.
Dacă tata vrea sa va lase ce are cât trăiește, se încheie un act între vii. Adică un contract: de vânzare, de donație, de întreținere, de renta viageră etc.
Multumesc.