Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta/Factura prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta/Factura prestari servicii

Recent am apelat la o firma de reparatii aer conditionat pentru revizie si incarcare cu refrigerant. Nu mi s-a oferit chitanta/factura fiscala pentru suma de 600 RON achitata. Mi s-a spus sa revin saptamana asta pentru factura, ceea ce am si facut, insa mi se cere sa platesc aditional TVA in valoare de 350 de lei. Este normal asa ceva?
Cât este TVA-ul? 58,33%?

Vă recomand să încercați să evitați pe viitor partenerii neserioși.

Cât despre partenerul prezent: eu l-aș raporta la autorități.
Ati facut afaceri cu (editat - pastrati un limbaj decent). Raportati-l.
VladP, administrator
Eu stiu ca in conformitate cu prevederile legale se poate da bon fiscal (factura simplificata) pina la valoarea de 100 euro- 500RON. Peste această valoare trebuie factura fiscala pe CNP in cazul de fata. Puteti face reclamatie la ANAF online. Succes!
Așa am pățit și eu cu instalatorul care mi-a cerut 300 de lei pentru că mi-a desfundat canalul de scurgere la baie și a zis că dacă vreau chitanță atunci trebuie să-i daau 380 de lei. În concluzie așa fac toți ”meșterii”. Oricum, și 300 de lei era mult pentru ce a făcut, dar am vrut să evit scandalul. Desigur, nu o să-l mai chem niciodată.
POMPILLIA, utilizator