Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Acces presa la numararea voturilor in sectia de votare
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Acces presa la numararea voturilor in sectia de votare

Acces presa (reprezentant mass-media) la numararea voturilor in sectia de votare
Buna ziua
Duminica am fost unul dintre nefericitii care a lucrat intr-o sectie de votare dintr-o comuna. Pe la ora 21 ne-am trezit cu o cucoana, mama unuia dintre candidati, care, dupa ce a votat pe liste secundare (cu viza de flotant), a prezentat presedintelui de sectie o legitimatie de presa (eu nu am vazut-o) si a spus ca ramane sa vada numaratoarea voturilor. Au fost cateva opozitii dar atat ea cat si fi-su au devenit foarte recalcitranti si amenintatori, toti eram foarte obositi si s-a acceptat prezenta ei in sectie.
Ar fi fost bine daca doar ar fi "vazut" numararea voturilor dar atat dumneaei cat si fi-su aveau de comentat si amenintat la fiecare miscare. Mai avea putin si ne smulgea buletinele din mana... La o sectie cu vreo 600 de voturi ne-a apucat 3 dimineata ca nebuna nu se mai oprea.
Intrebarea mea este daca intr-adevar presa are acces intr-o sectie de votare la numarare (eu auzisem ca are voie doar la biroul electoral local, nu in sectie) si daca da, in ce conditiii, Daca puteti sa-mi indicati si o prevedere in acest sens v-as fi recunoscatoare.
Multumesc.
george-neagu, moderator
Acces nu implicare în procedurile din timpul votării cât și cele ulterioare închiderii secțiilor de votare.