Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mama mea a decedat si tatal meu spune ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mama mea a decedat si tatal meu spune ca trebuie sa ...

Buna ziua. Mama mea a decedat si tatal meu spune ca trebuie sa mergem la succesiune cu partea ei din casa pe mine ca unica fiica. Doresc sa stiu daca are dreptate si asa se procedeaza, intr-adevar. Va multumesc.
daca a decedat, trebuie dezbatuta succesiunea dupa ea, candva trebuie sa faceti asta si dacaa faceti in termen de 2 ani de la deces, costa mai putin.
Mostenitori sunttei amanoi si dvs si tatal, dar daca renunta el la mostenire, ramanei singurul mostenitor
Daca casa e bun comun al parintilor, veti ramane coproprietar impreuna cu tatal dvs pana la un eventual partaj sau pana la decesul tatalui
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns.