Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament inatacabil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament inatacabil?

Pe scurt: matusa mea (sotia unchiului meu decedat), fara mostenitori rezervatari: sot decedat, parinti decedati, copil decedat, doreste sa faca testament ca dupa moartea dansei toata averea ei sa imi revina mie. Doamna notar la care am fost ne-a spus ca neexistand mostenitori rezervatari, testamentul nu este atacabil. Precizez faptul ca matusa mai are in viata 2 frati foarte in varsta si nepoti din partea acelor frati.
Este adevarat ca dupa decesul dansei si pe baza testamentui, pot sta linistita ca nu vor veni alte persoane care sa ma duca prin tribunale solicitand mostenire? Este adevarat ce a spus doamna notar, ca neavand mostenitori rezervatari testamentul nu poate fi atacat? Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta!
De atacat, poate fi atacat oroce act de către oricine, dar nu asta contează, ci daca ar putea câștiga.
Ori daca femeia are discernamant, chiar dacă ataca fratii testamentul, nu vor avea succes și vor plăti și cheltuieli de judecata, deci nu trebuie sa va speriați.
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pt raspuns! Da, matusa se afla in deplinatatea facultatilor mentale, lucru constatat si de doamna notar! O zi placuta va doresc!