Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șefa soției o obliga să își semneze demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șefa soției o obliga să își semneze demisia

Buna ziua . Soția mea muncește la un cabinet stomatologic că și asistenta. Șefa ei o obliga să își semneze demisia. Ce putem face in cazul acesta .? Zilnic o abuzează verbal și ai zice că este obligată să își de-a demisia. Se poate face plângere la ITM ? Cum ar trebui sa procedăm? Mulțumim!
florinngeo, utilizator
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Poate sesiza ITM-ul local cu privire la demisia sugerata de catre angajator sau poate sesiza instanța judecătorească, solicitând anularea demisiei, dacă aceasta a fost provocată de angajator.