avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am facut un credit de refinantare de 90.000 ron, dar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am facut un credit de refinantare de 90.000 ron, dar nu am inchis ...

Am facut un credit de refinantare de 90000 ron, dar nu am inchis celalalt credit, au existat niste urgente, ce mi se poate intampla, pot raspunde penal?
Cel mai recent răspuns: Zsuzsanna Lukacs , Consultant credite si finantari 06:32, 21 Iunie 2024
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti.
Dar se poate ca doar sa va ceara banii înapoi, pe toți și asta nu e de bine.
Ati rambursat măcar mare parte din bani sau ati avut urgente de 90 mii?
Nu,nu am rambursat nimic
Daca mi cere banii inapoi, normal eu nu i mai am, probabil se va declara scadenta anticipata si mi va veni poprire pe salariu, banuiesc

gi-jane2 a scris:

Da, puteti.
Dar se poate ca doar sa va ceara banii înapoi, pe toți și asta nu e de bine.
Ati rambursat măcar mare parte din bani sau ati avut urgente de 90 mii?

4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uau, adica 90 mii au zburat? Cat mai aveati de plata la vechiul credit?
Oricum, la suma asta, puteti răspunde penal.

Da, oarecum au zburat, probleme medicale de maxima necesitate cu mama mea, la celalalt mai aveam vre o 80000 ron.
gi-jane2 a scris:

Uau, adica 90 mii au zburat? Cat mai aveati de plata la vechiul credit?
Oricum, la suma asta, puteti răspunde penal.

7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă banca care va refinanțat face plângere penală, puteți răspunde penal

Art 239 Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor | Codul Penal:

(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Aveți imobil în proprietate personală, să aibă creditorul de unde să-și recupereze banii`?
La creanțele de peste 10.000 lei, se trece și la executarea silită imobiliară.
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2024
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Dosar de refinantare, dar nu am ridicat suma alexandru andra alexandru andra Am un coleg care se confrunta cu aceasta problema: Am depus documente pentru a sti daca ma incadrez pentru o refinantare la o banca unde as mai avea de ... (vezi toată discuția)
Datorie nestinsa dupa refinantare elaradu elaradu Buna seara! Ma numesc Elena, am 45 de ani si sunt una din multele persoane care are o problema cu bancile.. In anul 2007 am facut un credit la [editat] pe care ... (vezi toată discuția)
Prins in capcanele bancilor robsorluc robsorluc in 2007 am luat un credit de nevoi personale in euro,in 2008 am refinantat creditul la o alta banca in lei,in 2012 sunt sunat deprima banca la care aveam ... (vezi toată discuția)