Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am facut un credit de refinantare de 90.000 ron, dar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am facut un credit de refinantare de 90.000 ron, dar nu am inchis ...

Am facut un credit de refinantare de 90000 ron, dar nu am inchis celalalt credit, au existat niste urgente, ce mi se poate intampla, pot raspunde penal?
Da, puteti.
Dar se poate ca doar sa va ceara banii înapoi, pe toți și asta nu e de bine.
Ati rambursat măcar mare parte din bani sau ati avut urgente de 90 mii?
Nu,nu am rambursat nimic
Daca mi cere banii inapoi, normal eu nu i mai am, probabil se va declara scadenta anticipata si mi va veni poprire pe salariu, banuiesc

gi-jane2 a scris:

Da, puteti.
Dar se poate ca doar sa va ceara banii înapoi, pe toți și asta nu e de bine.
Ati rambursat măcar mare parte din bani sau ati avut urgente de 90 mii?

Uau, adica 90 mii au zburat? Cat mai aveati de plata la vechiul credit?
Oricum, la suma asta, puteti răspunde penal.

Da, oarecum au zburat, probleme medicale de maxima necesitate cu mama mea, la celalalt mai aveam vre o 80000 ron.
gi-jane2 a scris:

Uau, adica 90 mii au zburat? Cat mai aveati de plata la vechiul credit?
Oricum, la suma asta, puteti răspunde penal.

Dacă banca care va refinanțat face plângere penală, puteți răspunde penal

Art 239 Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor | Codul Penal:

(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙
Aveți imobil în proprietate personală, să aibă creditorul de unde să-și recupereze banii`?
La creanțele de peste 10.000 lei, se trece și la executarea silită imobiliară.
Dapix, utilizator