Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua, am fost oprit de politie pentru un control ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua, am fost oprit de politie pentru un control de rutina ...

buna ziua, am fost oprit de politie pentru un control de rutina si am fost testat pentru alcool si substanțe psihoactive,la alcool a iesit 0.00, iar la drugtest la saliva metamfetamina, am mers la spital pentru recoltarea probelor s a intocmit dosarul penal, doctorii au declarat ca nu prezint semne ca as fi sub influenta, in momentul conducerii nu eram sub influenta substantelor doar ca consumasem cu o noapte inainte, ce mi se poate intampla în condițiile in care eu am 17 ai (detin permsiul de categoria a1) si nu am antecedente?
Veți fi chemat la audieri la politie, posibil sa se facă și o expertiza sau un raport de constatare și din acesta sa rezulte ca nu erați sub influenta la momentul respectiv, caz în care soluția va fi de clasare.

anonim9931 a scris:

buna ziua, am fost oprit de politie pentru un control de rutina si am fost testat pentru alcool si substanțe psihoactive,la alcool a iesit 0.00, iar la drugtest la saliva metamfetamina, am mers la spital pentru recoltarea probelor s a intocmit dosarul penal, doctorii au declarat ca nu prezint semne ca as fi sub influenta, in momentul conducerii nu eram sub influenta substantelor doar ca consumasem cu o noapte inainte, ce mi se poate intampla în condițiile in care eu am 17 ai (detin permsiul de categoria a1) si nu am antecedente?

exista posibilitatea de a putea redobândi dreptul de a conduce pana la soluționarea dosarului? atata timp cât doctorii au spus ca nu prezentam semne ca sunt sub influența substanțelor
Din punct de vedere juridic, se poate face o acțiune în instanta, pe contencios administrativ, de suspendare a măsurii pana la soluționarea dosarului.
Ai primit rezultatul de la spital? Și daca
Da în cât timp?
anonim9931 a scris:

buna ziua, am fost oprit de politie pentru un control de rutina si am fost testat pentru alcool si substanțe psihoactive,la alcool a iesit 0.00, iar la drugtest la saliva metamfetamina, am mers la spital pentru recoltarea probelor s a intocmit dosarul penal, doctorii au declarat ca nu prezint semne ca as fi sub influenta, in momentul conducerii nu eram sub influenta substantelor doar ca consumasem cu o noapte inainte, ce mi se poate intampla în condițiile in care eu am 17 ai (detin permsiul de categoria a1) si nu am antecedente?

exista posibilitatea de a putea redobândi dreptul de a conduce pana la soluționarea dosarului? atata timp cât doctorii au spus ca nu prezentam semne ca sunt sub influența substanțelor