Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna dimineata sunt angajat pe postul de lucrator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna dimineata sunt angajat pe postul de lucrator social la dgaspc, ...

buna dimineata
sunt angajat pe postul de lucrator social la dgaspc, post pentru care trebuiesc studii medii. Eu am diploma de absolventa a studiilor superioare, Am o intrebare
Cum se poate transforma postul cu studii medii intr-un post cu studii superioare ?
Prin schimbarea organigramei ? examen?
Care sunt legile , ordonantele, hotararile , normele legale care ma pot ajuta
Multumesc .
Promovarea personalului contractual într-o funcție pentru care este prevăzut un nivel de studii superior se face prin transformarea postului din statul de funcții în care acesta este încadrat într-un post prevăzut cu studii superioare de scurtă durată sau studii universitare de licență absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă, al cărui grad profesional îi asigură cel puțin salariul de bază avut, cu menținerea gradației avute la data promovării.

Promovarea se face prin examen.
[ link extern ]
Da am inteles
dar puteti sa-mi spuneti mai exact ce legi si care este procedura
multumesc
rromeo, utilizator
HG nr. 1.336 din 28 octombrie 2022pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea și dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice
[ link extern ]
Da . am inteles
Daca studiile superioare au fost absolvite cu mult timp inaintea angajari este o problema ?
Sau studiile superioare trebuiesc terminate in perioada in care esti in functia contractuala ?
Nu ar trebui să fie o problema.