avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna dimineata sunt angajat pe postul de lucrator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna dimineata sunt angajat pe postul de lucrator social la dgaspc, ...

buna dimineata
sunt angajat pe postul de lucrator social la dgaspc, post pentru care trebuiesc studii medii. Eu am diploma de absolventa a studiilor superioare, Am o intrebare
Cum se poate transforma postul cu studii medii intr-un post cu studii superioare ?
Prin schimbarea organigramei ? examen?
Care sunt legile , ordonantele, hotararile , normele legale care ma pot ajuta
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:47, 20 Iunie 2024
Promovarea personalului contractual într-o funcție pentru care este prevăzut un nivel de studii superior se face prin transformarea postului din statul de funcții în care acesta este încadrat într-un post prevăzut cu studii superioare de scurtă durată sau studii universitare de licență absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă, al cărui grad profesional îi asigură cel puțin salariul de bază avut, cu menținerea gradației avute la data promovării.

Promovarea se face prin examen.
[ link extern ]
Da am inteles
dar puteti sa-mi spuneti mai exact ce legi si care este procedura
multumesc
Ultima modificare: Joi, 13 Iunie 2024
rromeo, utilizator
HG nr. 1.336 din 28 octombrie 2022pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea și dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice
[ link extern ]
Da . am inteles
Daca studiile superioare au fost absolvite cu mult timp inaintea angajari este o problema ?
Sau studiile superioare trebuiesc terminate in perioada in care esti in functia contractuala ?
Nu ar trebui să fie o problema.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sant functionar public intr-o primarie. postul pentru ... j.c.m j.c.m Buna ziua, sant functionar public intr-o primarie. Postul pentru care am sustinut examen la angajare a fost de studii medii. Eu sant absolventa de facultate ... (vezi toată discuția)
Buna.cace ar fi provedura legala de a trece un post de magazioner ... CRISTINA PRED CRISTINA PRED Buna.Cace ar fi provedura legala de a trece un post de nagazioner cu studii medii in unul cu studii superioare in spital (vezi toată discuția)
Transformare post cu studii medii in post cu studii superioare skywalker73 skywalker73 Buna ziua. Momentan sunt incadrat pe un post cu studii medii, respectiv instructor de educatie la un centru scolar de educatie incluziva, dar sunt absolvent de ... (vezi toată discuția)