Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Help! Poprire in banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Help! Poprire in banca

Am infiintat un SRL in anul 2018. M-am angajat ca administrator in cardul acestui SRL. Dupa astanu m-am mai ocupat de firma si nu am avut nicio activitate pana in prezent, dar nici nu am facut niciun demers pentru a-mi incheia contractu de munca de administrator si nici nu am inchis firma. In prezent mi-a venit o instiintare de datorii si mi s-a pus poprire pe salariu. Credeti ca e nevoie sa inchid firma si sa imi inchei contractul de munca? Oare acuma mie mi se imputeaza taxele datorate contractului meu de munca si impozitele aferente firmei?! Pot eu demonstra ca n-am avut nicio activitate si nu am primit niciun salariu? Mi se vor da acesti bani inapoi?
Multumesc.
Trebuie sa faceti demersuri sa inchideti firma (asta inseamna mai intai sa depuneti declaratiile restante la ANAF) si sa incetati contractul de munca. E greu de spus daca veti fi scutit de impozitele si contributiile aferente contractului individual de munca, foarte probabil sa nu.