Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codului muncii, art. 52, lit. b, teza 1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codului muncii, art. 52, lit. b, teza 1

Buna ziua. Conform Codului muncii, art. 52, lit. b, Contractul de munca, poate fi suspendat din initiativa angajatorului, daca acesta a facut plangere plangere penala, impotriva angajatului. M-am documentat putin, si teza 1 (ce care se refera la plangerea penala), art 52, lit. b, a fost declarata neconstitutionala de catre Curtea Cosntitutional (decizia CCR nr. 279/2015). Aceasta decizie de neconstitutionalitate, isi mai are efectul in prezent, si anume angajatoru nu poate suspenda contractul de munca, atunci cand depune plangere penala impotriva angajatului? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Alex.Bot, utilizator
Decizia invocata își produce efecte în continuare.

Articolul este declarat partial neconstitutional prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 279/2015....adica,suspendarea contractului individual de muncă ca efect al formulării unei plângeri penale de către angajator împotriva salariatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci, ca sa inteleg sigur, angajatul nu poate suspenda CIM-ul, daca face plangere pneala impotriva angajatului, de acord?
Da, nu se mai poate suspenda c.i.m. pentru acest motiv.