Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Statutul stabileste ca presedintele si directorul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Statutul stabileste ca presedintele si directorul executiv reprezinta fundatia

Statutul stabileste ca presedintele si directorul executiv reprezinta Fundatia fata de tertii. Numele si datele presedintelui sunt cuprinse in statut, iar directorul executiv este numit de CD.
Pe ce baza legala cere totusi banca o hotarare separata a CD prin care sa stabileasca ca aceste doua persoane reprezinta Fundatia fata de banca?
george-neagu, moderator
pe nici una, bancile adesea in mod abuziv cer acte suplimentare, am avut multe certuri cu ele si pana la urma acceptau dar dupa dure discutii contradictorii, pana reuseam sa discut cu juristii sau sefii sa accepte ca daca scrie ceva in statut ex. ca x sau Y este reprezentant legal, nu mai are ce sa mai decida asta inca o data AG sau CD deci ce cer ei nu are rost si nu aduce nimic si e fara temei pretentia respectiva. Daca DE nu e trecut nominal in RAF trebuie sa dati un act care sa confirme ca are acea calitate. De ex. contractul de mandat sau de munca sau de voluntariat .sau hotarara organului care l-a numit in functie cand l-a numit....
Lasand la o parte "abuzurile bancilor", un sablon facil de evocat in discutii, inteleg ca vi se cere actul prin care este numit Directorul executiv. Baza legala a acestei cereri o reprezinta Actul Constitutiv al Fundatiei, respectiv dispozitiile acestuia prin care se prevede ca Directorul Executiv este numit de catre CD (Consiliul Director banuiesc). Practic fondatorii au stabilit aceste reguli de reprezentare. Daca DEX nu era numit prin act separat si era mentionat in statut era suficient acest ultim act. Atat timp cat prezentati Directorul Executiv ca reprezentant al fundatiei tb sa prezentati si Hotararea prin care l-ati numit (mandatul). E deci o cerere fireasca si legala.
mihneaivascu, utilizator
Intrebarea venea cu expunerea cum ca s-a cerut hotarare de CD separata care sa prevada ca presedintele si directorul executiv ar reprezenta legal fundatia desi scrie deja in statut. De aceea consider ca e o eroare sau un abuz. Nu a spus ca a cerut banca actul care atesta identitatea directorului executiv pentru el nu figureza nominal in statut. Desigur ca trebuie sa depuna la dosar actul care confera acelei persoane calitatea de director executiv..... Dar nu reiesea ca asta era deficienta.... Eu am raspuns la ce a scris cel care a pus intrebarea, nu am speculat ca poate s-a exprimat gresit si ce ar fi putut de fapt instanta sa ceara dar nu a stiut el sa se exprime.... av. Radu Mititean

mihneaivascu a scris:

Lasand la o parte "abuzurile bancilor", un sablon facil de evocat in discutii, inteleg ca vi se cere actul prin care este numit Directorul executiv. Baza legala a acestei cereri o reprezinta Actul Constitutiv al Fundatiei, respectiv dispozitiile acestuia prin care se prevede ca Directorul Executiv este numit de catre CD (Consiliul Director banuiesc). Practic fondatorii au stabilit aceste reguli de reprezentare. Daca DEX nu era numit prin act separat si era mentionat in statut era suficient acest ultim act. Atat timp cat prezentati Directorul Executiv ca reprezentant al fundatiei tb sa prezentati si Hotararea prin care l-ati numit (mandatul). E deci o cerere fireasca si legala.