Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez în instituție sanitară, cu program de lucru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez în instituție sanitară, cu program de lucru de 12 ore. ...

Lucrez în instituție sanitară, cu program de lucru de 12 ore. Programarea lunară este afișată în ultima sau penultima zi a lunii și se schimbă pe parcursul lunii de mai multe ori. Suntem obligați să lucrăm 12 ore cu 24 liber săptămâni la rând, fără să avem măcar 2 zile consecutive libere pe săptămână,se lucrează 56-60 de oră pe săptămână, și suntem plătiți la norma de ore 8×21(22) , chiar daca am lucrat 12×15(16) ore. Restul le consideră ore suplimentare, libere nu putem lua din lipsă de personal, și după 90 de zile sunt plătite doar câteva din aceste ore. Suntem chemați la serviciu din timpul liber pentru a duce autosanitarele la revizie sau reparații, aceste ore nu sunt consemnate nicăieri. Nu există un registru al orelor suplimentare efectuate la ieșire din tură, sau când suntem chemați înainte de intrarea în tură. Cui ne putem adresa cu aceste probleme?
Sesizati Inspecția Muncii.