avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim pe economie

salariu minim pe economie
Cel mai recent răspuns: stefania.ciora , utilizator 09:10, 28 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Începând cu data de 1 iulie 2024, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include indemnizații, sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.700 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 168,000 ore pe lună, reprezentând 22,024 lei/oră.
Ultima modificare: Vineri, 14 Iunie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati ... Camelia53 Camelia53 buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati de peste 24 luni, dar care nu au avut salariul minim pana acum ,pot sa aiba incepand de la ... (vezi toată discuția)
Ce pot face daca nu primesc salariu minim obligatoriu in mana ... George0023 George0023 Ce pot face daca nu primesc salariu minim obligatoriu in mana de la firma. Salariu minim net este raportat la o norma de lucru de 168 sau 180 ore ?Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Buna dimineața , ma numesc rusu sant angajat cu contract si ... Rusuly Rusuly Buna dimineața , ma numesc Rusu sant angajat cu contract si plătit in acord colectiv … as dori sa stiu calculul tarif orar de salariu pe anul 2024 … am ... (vezi toată discuția)