Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa-mi deschid o firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa-mi deschid o firma.

Buna ziua !
Sunt angajat la o firma (srl) cu salariul minim , cu jumatate de norma (4 ore).
Vreau sa-mi deschid si eu un srl , pe care voi avea incasari din prestari servicii (caen 4617), lunar, de aprox 10000 lei .
Va rog sa-mi spuneti cu cati bani raman din aceasta suma , pe luna si ce taxe trebuie sa platesc la stat (trebuie sa-mi fac contract de munca pe 4 ore, sau e de ajuns ca voi fi administratorul firmei) ?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Poate ar trebui sa va gândiți (si sa începeți documentarea) la varianta unei întreprinderi individuale sau pfa cu acest cod caen. E mult mai simpla atât procedura de infiintare la registrul comerțului cât și ulterior, partea de contabilitate.