Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am solicitat parchetului in calitate de parte vatamata ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am solicitat parchetului in calitate de parte vatamata in dosarul ...

Am solicitat parchetului in calitate de parte vatamata in dosarul penal sa imi trimita copii dupa declaratiile martorilor audiati ,acestia insa ma tot amana Ce este de facut in acest caz?
Deși nu lucrez in penal din câte știu nu va trimite nimeni copii,dvs trebuie sa faceți cerere la procuror pt studiu și eventual fotocopiere și apoi sa va prezentați la data fixata la organul de cercetare penala
Eu sunt din alt oras ,si toata corespondenta mi-a fost trimisa pe email ,imclusiv expertiza medico legala mi-a fost trimisa pe email De ce declaratiile nu ar putea sa mi le trimita? Sau macar puteau sa mi se comunice acest lucru Dar mi-au spus ca le trimit doar ca nu au timp
Reveniți cu o adresa la procurorul de caz prin care solicitați comunicarea declarațiilor respective..Dacă totuși v au comunicat alte acte din dosar în modalitatea precizata de dvs înseamnă că ceva se mișcă,în urma cu câțiva ani nici nu se punea problema..
Dar organul de cercetare penala nu trebuia sa ma instiinteze despre audierea martorilor? Eu nu am stiut nimic despre acest aspect ,ba mai mult organul de cercetare penala a clasat dosarul penal doar pe baza acestei declaratii care s-a dovedit a fi si una neadevarata Am depus plangere impotriva solutiei de clasare ,insa vreau sa ii fac plangere penala pt marturie mincinoasa martorului dar parchetul nu imi comunica declaratia