avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am o întrebare legata de aplicarea indicelui de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am o întrebare legata de aplicarea indicelui de corecție de ...

Am o întrebare legata de aplicarea indicelui de corecție de 1,41 conform
articolului 170 din legea 263/2010
Sunt pensionar din aprilie 2022 și am realizat stagii de cotizare suplimentare
pentru care am cerut recalcularea pensiei.
In toate deciziile de recalculare apare la punctajul mediu anual aceeasi valoare
adăugata potrivit indicelui de corecție, valoare calculata la prima decizie de
pensionare fapt pentru care pun întrebarea daca este corect?
Prin adăugare de stagii de cotizare se modifica punctajul total și implicit punctajul mediu anual.
In prima decizie de pensionare s-a calculat prin produsul dintre punctajul mediu anual si coeficientul
de corecție de 1,41 și s-a obținut valoarea punctului mediu anual în plata
specificându-se valoarea obținuta prin aplicarea indicelui de corecție
In deciziile de recalculare s-a adăugat aceasta valoare în loc sa se calculeze prin produsul dintre
noul punctaj mediu realizat dupa adăugare de stagii de cotizare și coeficientul de corecție de 1,41.
Întrebarea este de ce nu s-a calculat la fel la fiecare recalculare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:49, 15 Iunie 2024
Legea 263/2010
Art.170
(3) Indicele de corecție se aplică o singură dată, la înscrierea inițială la pensie*).
-Pentru d-voastra indicele de corectie de 1,41 A FOST din aprilie 2022 si SE VA DUCE incepand cu 01/09/2024.
Nu va mai avea nicio valoare.
Nu va mai avea nicio influienta in cuantumul pensiei.
Pentru mine nu asta este important, eu vreau sa stiu daca am pierdut bani prin greseala celor care au facut recalcularile.
Nu ati pierdut nimic.
S-a aplicat corect legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj mediu interval interval De cand cu racalcularea pensiilor, incerc sa dau mai multa atentie datelor de calcul mentionate in decizia de pensie pe care am primit-o cu multi ani in urma. ... (vezi toată discuția)
Modalitatea de recalculare a pensiei. GMarin GMarin Buna ziua. M-am pensionat in data de 23.03.2020, am primit decizia de pensionare si, conform legislatiei, mi s-a aplicat coeficientul de corectie a punctului ... (vezi toată discuția)