avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei avea copil ...

Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei avea copil de 3 luni, fara ca tatăl sa fie specificat in certificatul de naștere al copilului ce purta numele mamei. Dupa căsătorie am ales sa i fiu tată atât "fizic" cat și cu numele. Situația nu a fost tocmai roz, urmand sa divortez de mama copilului. Există copie de pe certificatul copilului in care se vede clar ca numele a fost altul si la tata spațiu liber. In ce condiții as putea solicita anularea paternitatii, este necesar un test ADN? Mulțumesc pentru un eventul răspuns! Sănătate tuturor!
1 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai puteti anula paternitatea, daca v-ati asumat-o cu buna stiinta.
Ii veti plati la copil pensie de intretinere, si o sa va mosteneasca averea.

Oricum, ce ati facut dvs este fapta penala, pentru ca ati recunoscut in fals un copil al altui barbat.

Ce motiv temeinic aveti ca sa cereti in instanta anularea paternitatii, daca ati stiut ca este copilul altui barbat'?!
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
Dapix, utilizator
9 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti contesta în instanta recunoașterea paternitatii, e o acțiune imprescriptibila.
Chiar de ar fi sa răspundeți penal pt fals în declarații, nu veți rămâne tatal acestul copil daca nu vreti.
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
gi-jane2, moderator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Dapix
Ok, am înțeles. Ideea este că, am ales sa formăm o familie normală, toți pe același nume, mai ales că traiul il ducem in străinătate, am ales cumva cu sufletul, sa fie benefic și pt copil cand se prezintă in orice instituție, incepand de la grădiniță chiar. Sincer, acum aflu ca mai mare bucluc mi am făcut. Treaba asta prin primărie s a făcut, dar nimeni nu mi a prezentat situația concret și sa mi spună legal cum sta treaba

@ gi-jane2
Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
Manuela Rășină, administrator
Numele e una, si recunoasterea paternitatii e alta.
Sunt 2 lucruri total diferite aceste aspecte.

Unde l-ati recunoscut pe copil, in Romania sau acolo in strainatate'?

Pe cale administrativa nu puteti rezolva nimic in Romania.
Singura solutie aici in tara este instanta de judecata.
Ultima modificare: Duminică, 16 Iunie 2024
Dapix, utilizator
In România. Prin primărie s au făcut toate demersurile
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2024
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Actiune de contestare a recunoasterii paternitatii iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Care este baza legala pentru o actiune de contestare a recunoasterii paternitatii?Va rog sa imi spuneti care sunt pasi care trebuiesc parcursi ... (vezi toată discuția)
Cererea efectuãrii testului de paternitate dupa 14 ani paramore paramore Bună! Se poate cere de către tată efectuarea unui test de paternitate dacă minorul a împlinit deja vârsta de 14 ani? Copilul a fost conceput ... (vezi toată discuția)
Prescriptie pentru tagada de paternitate edmond11 edmond11 Buna ziua, Pot introduce actiune in tagada paternitatii prin care sa cer test ADN daca minorul rezultat in timpul casatoriei cu mama lui are 11 ... (vezi toată discuția)