avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Doresc să aflu,daca în vacanță plec cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Doresc să aflu,daca în vacanță plec cu minorele ...

Bună ziua!
Doresc să aflu,daca în vacanță plec cu minorele în vacanță în Bulgaria, pe lângă pașaport , voi avea nevoie și de procură din partea tatălui pentru a putea trece granița și a părăsi țara cu ele?
Mulțumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: dana3329 , utilizator 15:34, 19 Iunie 2024
Pentru a ieși din țară cu minorele, pe lângă pașapoarte aveți nevoie de o declarație notarială dată de celălalt părinte, din care să rezulte că acesta își dă acordul ca dvs împreună cu minorele puteți merge în Bulgaria.


Dorin Voicilas a scris:

Pentru a ieși din țară cu minorele, pe lângă pașapoarte aveți nevoie de o declarație notarială dată de celălalt părinte, din care să rezulte că acesta își dă acordul ca dvs împreună cu minorele puteți merge în Bulgaria.

Va multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minor claudiaaydogan claudiaaydogan buna ziua as dori sa stiu daca unui minor de o luna si jumatate i se va face pasaport individual sau va fi inscris pe pasaportul unuia dintre parinti de ... (vezi toată discuția)
Pasaport minori bambi.2010 bambi.2010 Buna seara, Sunt divoratat si am 2 copii pe care doresc sa ii pot duce in diverse vacante in strainatate. In urma divortului s-a stabilit de catre judecator ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu copil sub 2 ani Emmapitica Emmapitica Buna, ma intereseaza ce fel de acte am nevoie pentru a putea pleca in vacanta in afara tarii pentru fiica mea care este sub 2 ani? Destinatia este una din ... (vezi toată discuția)