Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul proprietar ...

Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul proprietar a revândut o, și primesc amenzi, cum as putea sa îl oblig sa își treacă masina pe numele lui ?
Dvs nu ati radiat-o de la fisc?

Mergeti la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor cu actul de vanzare-cumparare .
La Primărie masina nu figurează pe mine, doar la DRPCIV, deoarece noul proprietar nu a înmatriculat o

Cornel Vasile a scris:

Dvs nu ati radiat-o de la fisc?

Mergeti la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor cu actul de vanzare-cumparare .

Nu puteți, din păcate legea e extrem de proastă.
De amenzi scăpați doar în instanță , dovedind cu actele de vânzare cumpărare că mașina nu va mai aparține, conform:
[ link extern ]
Depuneți plângere contravențională împotriva acelor PV pe numele dvs. Amenzile vor dispărea doar dacă se va reține certificatul de inmatriculare, el fiind suspendat în momentul de față, pentru nefinalizarea înmatriculării.

latka, utilizator