avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul proprietar ...

Bună, am vandut o masina în urma cu un an, noul proprietar a revândut o, și primesc amenzi, cum as putea sa îl oblig sa își treacă masina pe numele lui ?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 17:55, 18 Iunie 2024
Dvs nu ati radiat-o de la fisc?

Mergeti la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor cu actul de vanzare-cumparare .
La Primărie masina nu figurează pe mine, doar la DRPCIV, deoarece noul proprietar nu a înmatriculat o

Cornel Vasile a scris:

Dvs nu ati radiat-o de la fisc?

Mergeti la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor cu actul de vanzare-cumparare .

Nu puteți, din păcate legea e extrem de proastă.
De amenzi scăpați doar în instanță , dovedind cu actele de vânzare cumpărare că mașina nu va mai aparține, conform:
[ link extern ]
Depuneți plângere contravențională împotriva acelor PV pe numele dvs. Amenzile vor dispărea doar dacă se va reține certificatul de inmatriculare, el fiind suspendat în momentul de față, pentru nefinalizarea înmatriculării.


Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2024
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum radiez un autoturism avand hotarare judecatoreasca Mihaela Hurdubae Mihaela Hurdubae Am vandut un autoturism iar cumparatorul nu a inmatriculat-o pe numele sau. Acum am o hotarare judecatoreasca in care cumparatorul este obligat sa isi ... (vezi toată discuția)
Unde pot contesta amnezi primite in austria pentru rovigneta? Florentina.Raluca Florentina.Raluca Buna ziua. Am vandut si eu in urma cu aproximativ 2 ani unei persoane o masina.De vreo luna de zile imi vin amenzi aproape in fiecare zi pentru rovigneta. Cei ... (vezi toată discuția)
Masina a fost vanduta ,si i-mi vin amenzi din alte tari????? maricelana maricelana buna ma numesc maricel si am o problema legata de masina ce am vanduto in italia un-i cetatean roman,facand si un act de vanzare cumparare inregistrat la ... (vezi toată discuția)