Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe Întreprindere Individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe Întreprindere Individuala

Bună ziua,

Ma puteti lamuri, va rog, care sunt taxele la care este supusa o Întreprindere Individuala? Găsesc diverse informații și nu sunt sigur care sunt corecte.

Mai exista plafoane după care se calculează caș și cass? Sau acestea se plătesc strict din veniturile totale, cu plafon la 60 salarii minime brute.

Exemplu : La 200.000 lei încasați anual, plătesc 25% cas, respectiv 10% cass din plafonul de 60 × 3300 lei salariu brut = 69.3000 lei?

Dacă aduc 2 salariati pe II, se schimba cu ceva modalitatea de taxare?

Mulțumesc mult pentru eventualele răspunsuri,

Bogdan
Buna ziua!
Este important de mentionat tipul de activitate pe care-l veti desfasura(de ex: din agricultura puteti incasa 200.000lei, dar impozitul se achita la norma de venit). Pentru CAS,CASS,IMPOZIT trebuie sa tineti cont si de cheltuielile deductibile(nu doar de venituri).
Venit-chelt deductibila=venit impozabil.
Valorile CAS si CASS depind si de statutul dvs: salariat,pensionar,etc.
Daca imi trimiteti toate detaliile, va calculez sumele datorate,insa dupa data de 25 iunie.
Multumesc