Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Care sunt sistemele de impozitare a persoanelor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Care sunt sistemele de impozitare a persoanelor juridice?

Care sunt sistemele de impozitare a persoanelor juridice? Care sunt criteriile de încadrare privind aceste sisteme de impozitare?
george-neagu, moderator
In principiu, impozit micro si impozit pe profit. Pentru incadrarea la impozitul micro sunt mai multe conditii de indeplinit, in mare cam urmatoarele (dar mai pot fi si altele): trebuie ca firma sa aiba angajati, sa nu desfasoare deloc sau cu preponderenta anumite activitati, sa nu depaseasca o anumita cifra de afaceri, asociatii sa nu mai fie si in alte firme care sunt impozitate tot la micro etc.