avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am inundat vecinul și vreau sa știu ce pot sa fac. A ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am inundat vecinul și vreau sa știu ce pot sa fac. A venit ...

Am inundat vecinul și vreau sa știu ce pot sa fac. A venit un meșter de la firma de apă să scoată apometrele pentru verificări metrologice, robinetul de la bucătărie defect și nu închidea apa, robinetul de pe coloană s-a rupt și el si nu a mai făcut nimic, apa nu curgea tare și a plecat că nu este treaba lui, m-am dus la subsol sa opresc apa, subsolul încuiat, niste vecini și-au făcut boxe și au blocat accesul.a durat in jur de-o oră până am reușit sa găsesc pe cineva care are cheie , asociația a spus ca ea nu are așa nici o cheie, intre timp la robinetul defect s-a mărit debitul si am fost inundat si eu . Pe cine pot sa trag la răspundere? Si cum rezolv cu vecinul ? Nu inundam pe nimeni daca nu era blocat accesul
Cel mai recent răspuns: L.V. , utilizator 20:12, 3 Iulie 2024
1. Dvs. trebuia sa va asigurati ca puteti inchide total apa, nu abia dupa producerea evenimentului... Montati-va un robinet nou, care periodic (mai ales la plecat de acasa pe timp mai indelungat), il inchideti (preventiv), ocazie cu care o sa observati daca inchide sau nu.

Faza este ca si la noi se mai intampla astfel de lucruri - vin proprietarii la asociatie sa inchidem apa (de obicei pe o anumita coloana, pentru ca robinetul lui de trecere nu functioneaza (montat in 1980...).
2. Acum, pe cine puteti sa trageti la raspundere, cand vine va apartine in proportie de 100%? Macar daca puteti spune ca ati invatat ceva - si bine ar fi sa mai spuneti si la altii. Acum stiti cum se procedeaza !
Apoi, chestia cu blocatul accesului la subsol: aveti probleme de organizare pe-acolo; incercati sa le rezolvati
Ma interesează cât de legal este să încui accesul la coloana de apa, normal că schimb robinetul dar si el este pe coloană, la orice defecțiune cu accesul la coloana de apa principală încuiat eu voi inunda toti vecinii dacă trebuie să aștept să vină cineva acasă să descuie

Adam Grecu a scris:

1. Dvs. trebuia sa va asigurati ca puteti inchide total apa, nu abia dupa producerea evenimentului... Montati-va un robinet nou, care periodic (mai ales la plecat de acasa pe timp mai indelungat), il inchideti (preventiv), ocazie cu care o sa observati daca inchide sau nu.

Faza este ca si la noi se mai intampla astfel de lucruri - vin proprietarii la asociatie sa inchidem apa (de obicei pe o anumita coloana, pentru ca robinetul lui de trecere nu functioneaza (montat in 1980...).
2. Acum, pe cine puteti sa trageti la raspundere, cand vine va apartine in proportie de 100%? Macar daca puteti spune ca ati invatat ceva - si bine ar fi sa mai spuneti si la altii. Acum stiti cum se procedeaza !
Apoi, chestia cu blocatul accesului la subsol: aveti probleme de organizare pe-acolo; incercati sa le rezolvati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingradirea dreptului de acces la subsolul blocului manuelaela manuelaela Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat legat de urmatoarea problema. Sunt proprietara unui apartament la parterul unui bloc cu 4 etaje. In ... (vezi toată discuția)
Firma de metrologie contractata de asociatia de proprietari m-a inundat VulcuSimona VulcuSimona Buna ziua! In urma unui afis pus pe usa de la intrarea in scara am aflat ca o firma de metrologie va verifica ceasurile de apa rece din apartamente. Angajatul ... (vezi toată discuția)
Asociatia de prop de apartamente Moldovandita Moldovandita As vrea sa stiu cum putem intra intrun ap nelocuit cand prop nu e de gasit si nu a lasat o cheie la administrator si coloana de apa estd defecta in ap lui. ... (vezi toată discuția)