Forum Discuţii juridice Executare silită Am obtinut in instanta incuviintarea executarii silite ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am obtinut in instanta incuviintarea executarii silite impotriva ...

Am obtinut in instanta incuviintarea executarii silite impotriva Comisiei Judetene de Retrocedare a Proprietatilor pentru plata penalizari. Intrucat atat Comisia Judeteana cat si Institutia Prefectului (ca persoana juridica) au ignorat executarea silita, executorul judecatoresc a facut poprire pe conturile de la trezorerie ale Institutiei prefectului. Trezoreria la randul ei, ignora poprirea. Am inaintat in instanta de judecata actiune pentru validarea popririi. Am indicii ca si dupa validare, Trezoreria va ignora poprirea. Mai este in acest caz ceva de facut in tara? Exceptand CEDO, ce alte institutii europene as putea sesiza? Este foarte frustrant ceea ce se intampla, tinand cont de modul in care actioneaza statul asupra cetateanului sau persoanei juridice atunci cand are de recuperat bani!
Viorel Stancut, utilizator
Puteti sa inceracati sa sesizati parchetul cu o plangere penala.