Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Am castigat in instanta gr.I munca 2 ani si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Am castigat in instanta gr.I munca 2 ani si 9 luni ...

Buna ziua. Am castigat in instanta gr.I munca 2 ani si 9 luni si sau scazut 2 ani de casa de pensii. Ce se intampla cu fractiunile ( luni,zile )de la adeverintele de grupa de munca? Mai am o adeverinta de grupa II cu 8 ANI si 8 luni .Cat este reducerea? Cu stima,
Daca aveti 2 ani si 9 luni in grupa I si 8 ani si 8 luni in grupa II luate in considerare de casa locala, reducerea este de 3 ani, in conditiile in care indepliniti conditia de stagiu complet pe legea 263/2010, respectiv stagiul complet contributiv pe legea 360/2023.