Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoane cu handicap mintal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoane cu handicap mintal

Bună seara,

Îmi puteți spune, vă rog, ce se întâmplă cu o persoană cu handicap mintal sever atunci când părinții decedează si nu mai este o alta persoană care să le ofere îngrijire?
Unde ajung acești copii/adulti?

Va mulțumesc.
Cazuri care le conosc eu, au ajuns internati pe viata la un Sanatoriu de Psihiatrie.
Au fost internati inca din timpul vietii parintilor, care ajunsi batrani nu i-au mai putut ingriji.