Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!Dacă am un pom in curte și fructele cad ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!Dacă am un pom in curte și fructele cad la vecini ...

Bună seara!Dacă am un pom in curte și fructele cad la vecini în curte și mi le aruncă peste gard are voie? Mulțumesc

Nu va fura fructele, vi le trimite peste gard. Ar putea sa va ceara bani pentru efortul depus.
Taiati crengile pomului care trec peste gard la vecin, daca aveti obiectiuni la efortul vecinului.
Nu au ce sa caute crengile pomilor dvs la om în curte și respectiv nici fructele sa cada în curtea lui.
Vi le arunca inapoi doar, doar va prindeți și va toaletati pomii.