Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Pot depune plangere la politie pentru ca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Pot depune plangere la politie pentru ca vecinul de ...

Buna ziua!
Pot depune plangere la politie pentru ca vecinul de la etajul inferior isi neglijeaza apartamentul? Este nelocuibil de mai bine de 3 ani, intr-un stadiu avansat de degradare si din aceasta cauza mai multe " vietati" s-au adunat acolo. Intreb pentru ca eu stau la etajul superior lui si de la gandaci s-a ajuns pana la sobolani. Sunt nevoita sa fac deratizare in apartamentul meu din cauza lui si nu stiu daca legal se poate face ceva.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Nu știu ce competente ar avea.politia variante sunt sesizări la DSP,,acțiune civila în instanta ,sesizare Primărie etc..
Puteti sesiza Asociatia de proprietari, DJSP si DJSV, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. proprietarul poate primi amenda contraventionala de la institutiile statului pana isi rezolva problema.
Daca nu se face deratizare generala, in tot blocul, o faceti degeaba numai la dvs. in apartament.