Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , este normal din punct de vedere legislativ ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , este normal din punct de vedere legislativ ca pe ...

Buna ziua , este normal din punct de vedere legislativ ca pe un contract individual de munca , cu norma partiala sau full time firma particulara sa fie inscris ca data de salariu un interval de timp adica de exemplu intre 25-30 a luni ca lichidare ? sau trebuie trecut o data fixa de plata a salariului ?
Buna ziua. Conform legii "Art. 166, alin. (1) Salariul se plăteşte în bani cel puţin odată pe lună, la data stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern, după caz.", de aici as spune ca nu este corect sa se stipuleze o perioada si nu o data de plata a drepturilor salariale. Cu toate acestea, CIM reprezinta un acord de vointa al angajatorului dar si al angajatului.
Poti citi si articolul - www.avocatnet.ro/articol_672...
Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz. ..potrivit legii, trebuie mentionata o data nu un interval.