avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si primul ...

Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si primul termen este probabil in octombrie. Are dreptul ca mama sa plece cu copii in chirie, fara voia mea? (Sotia poate sa plece) . Copii nu isi doresc sa plece dar ii canvinge ca are puterea de convingere ca este mama. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 14:35, 25 Iunie 2024
Buna ziua

Are dreptul ca mama sa plece cu copii in chirie, fara voia mea?

Da.
cereti pe calea ordonantei presedintiale ca locuinta copiilor sa fie la dvs provizoriu pana la finalul divortului.
La varstele de 6 si 8 ani, ordonanta se respinge de pe scaun.
Copiii raman la mama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort almawap almawap sunt casatorit de un an si jumatate din care a rezultat o fetita. La 7 luni cand avea fetita, sotia s-a gandit ca trebuie neaparat sa plece in strainatate ... (vezi toată discuția)
am și eu o întrebare dacă ma poate ajuta cineva ... MicuțaX MicuțaX Bună seara. Am și eu o întrebare dacă ma poate ajuta cineva va rog.. Eu și soțul nu ne mai înțelegem.. El are plangere la politie pt lovire. A fost ... (vezi toată discuția)
Reintegrare in locuinta comuna adria3asmel adria3asmel Fostul sot ne-a determinate sa plecam din locuinta ( proprietatea lui ) pe mine impreuna cu doi copii minori. Stam in chirie, rezervele s-au terminat si nu mai ... (vezi toată discuția)