Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si primul ...

Avem 2 copii minori de 6 si 8 ani. Suntem in divort si primul termen este probabil in octombrie. Are dreptul ca mama sa plece cu copii in chirie, fara voia mea? (Sotia poate sa plece) . Copii nu isi doresc sa plece dar ii canvinge ca are puterea de convingere ca este mama. Multumesc.
Buna ziua

Are dreptul ca mama sa plece cu copii in chirie, fara voia mea?

Da.
cereti pe calea ordonantei presedintiale ca locuinta copiilor sa fie la dvs provizoriu pana la finalul divortului.
La varstele de 6 si 8 ani, ordonanta se respinge de pe scaun.
Copiii raman la mama.