Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, în 22 aprilie 2024 am cumparat o mașină ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, în 22 aprilie 2024 am cumparat o mașină noua, ...

Bună ziua, în 22 aprilie 2024 am cumparat o mașină noua, factura este doar pe numele.meu
în rate pe 5 ani , soțul meu are 77 de ani , el nu este stipulat în factura , datorta virstei!: întrebarea este dacă fica lui poate sa aibe pretenții la acesata masina !
Conform art. 339 din Codul civil, "Bunurile dobândite în timpul regimului comunității legale de oricare dintre soți sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmășie ale soților.". Asadar, in principiu bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei, cu exceptia acelora care sunt considerate bunuri proprii (art.340/ Cciv) sunt bunuri comune iar fiica sotului dvs poate revendica, in anumite conditii, autoturismul la fel ca si cand factura ar fi fost pe numele sotului.