avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu si-a lovit ...

Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu sia lovit soția iar fostul sot aflat ,iei sunt într-un proces de custodie mama copilului poate pierde custodia din cauza ca ,a fost lovita de actualul sot copii sunt iubiți îngrijiți niciodată certați sau bătuți ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:49, 28 Iunie 2024
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
E putin probabil sa se stabileasca domiciliul copiilor la tata doar pentru ca mama a fost batuta de actualul sot, mai ales ca e greu de dovedit ca s-a intamplat asa ceva. Insa faptul ca o femeie mai locuieste cu un barbat care o loveste este cat se poate de grav. Daca lovitura asta a fost prima doamna trebuie sa stie un lucru sigur: vor urma altele, de fiecare data din "cauza ei" si in "momente de dezamagire" si de fiecare data va fi ceva mai rau decat data precedenta. Va rog sa-i transmiteti doamnei ca sfatul meu este sa il paraseasca acum, nu mai tarziu.


Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

E putin probabil sa se stabileasca domiciliul copiilor la tata doar pentru ca mama a fost batuta de actualul sot, mai ales ca e greu de dovedit ca s-a intamplat asa ceva. Insa faptul ca o femeie mai locuieste cu un barbat care o loveste este cat se poate de grav. Daca lovitura asta a fost prima doamna trebuie sa stie un lucru sigur: vor urma altele, de fiecare data din "cauza ei" si in "momente de dezamagire" si de fiecare data va fi ceva mai rau decat data precedenta. Va rog sa-i transmiteti doamnei ca sfatul meu este sa il paraseasca acum, nu mai tarziu.

Va mulțumesc domnule avocat dar soția a depus o plângere la politie a btinut ordin de retictie 5 zile dar iei sau împăcat a 2 a zi ca a recunoscut ca și ia fost de vina va mai întreb încă o data poate pierde custodia fetei actualul sot este foarte atent cu copii niciodată nu ia certat va mulțumesc .
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
copiii trebuie sa creasca intr-un mediu stabil si linistit. credeti ca o casa in care tatal vitreg le bate mama, e chemata politia, tatal vitreg este evacuat din casa, e un asemenea mediu?? sigur ca poate pierde custodia daca nu le poate oferi copiilor tot ceea ce e necesar unei cresteri si dezvoltari armonioase. si chiar daca ei nu sunt abuzati, faptul ca asista la abuz asupra mamei lor este un lucru foarte grav. ce exemplu le da?? ca violenta are justificare? ca e si vina victimei?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
În orice caz, având în vedere că a existat ordin de restricție provizoriu, incidentul poate fi invocat de fostul soț ca să dovedească că mama nu asigură un mediu optim copiilor și să ceară schimbarea adresei acestora la el.

Eu sigur asta aș face, nu mi-aș lăsa copiii să-i crească un mocârțan violent.
Cine ne poate garanta că n-au fost loviți fizic și copii, că psihic oricum au fost agresați.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua actual sot sia lovit soția ia poate pierde copilul ... Noahcristi Noahcristi Bună ziua actual sot sia lovit soția ia poate pierde copilul în favoarea fostului sot timp de 4 ani nu au fost probleme de genul asta fostul sot al soției ... (vezi toată discuția)
Bună ziua actual sot sia lovit soția ca săi dea o lecție ... Noahcristi Noahcristi Bună ziua actual sot sia lovit soția ca săi dea o lecție a depus plângere la politie dar a 2 a zi sau împăcat abținut 5 zile de ordin de restricție ... (vezi toată discuția)
Violenta in familie nayrda nayrda Buna ziua. Intrebarea mea ar fi ce merit, si moral si legal . In privinta titlului eu sunt cel care a fost violent.... Practic sunt casatorit de 4 ani, ... (vezi toată discuția)