Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu si-a lovit ...

Bună ziua într-un moment de dezamăgire prietenul meu sia lovit soția iar fostul sot aflat ,iei sunt într-un proces de custodie mama copilului poate pierde custodia din cauza ca ,a fost lovita de actualul sot copii sunt iubiți îngrijiți niciodată certați sau bătuți ?
E putin probabil sa se stabileasca domiciliul copiilor la tata doar pentru ca mama a fost batuta de actualul sot, mai ales ca e greu de dovedit ca s-a intamplat asa ceva. Insa faptul ca o femeie mai locuieste cu un barbat care o loveste este cat se poate de grav. Daca lovitura asta a fost prima doamna trebuie sa stie un lucru sigur: vor urma altele, de fiecare data din "cauza ei" si in "momente de dezamagire" si de fiecare data va fi ceva mai rau decat data precedenta. Va rog sa-i transmiteti doamnei ca sfatul meu este sa il paraseasca acum, nu mai tarziu.

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

E putin probabil sa se stabileasca domiciliul copiilor la tata doar pentru ca mama a fost batuta de actualul sot, mai ales ca e greu de dovedit ca s-a intamplat asa ceva. Insa faptul ca o femeie mai locuieste cu un barbat care o loveste este cat se poate de grav. Daca lovitura asta a fost prima doamna trebuie sa stie un lucru sigur: vor urma altele, de fiecare data din "cauza ei" si in "momente de dezamagire" si de fiecare data va fi ceva mai rau decat data precedenta. Va rog sa-i transmiteti doamnei ca sfatul meu este sa il paraseasca acum, nu mai tarziu.

Va mulțumesc domnule avocat dar soția a depus o plângere la politie a btinut ordin de retictie 5 zile dar iei sau împăcat a 2 a zi ca a recunoscut ca și ia fost de vina va mai întreb încă o data poate pierde custodia fetei actualul sot este foarte atent cu copii niciodată nu ia certat va mulțumesc .
copiii trebuie sa creasca intr-un mediu stabil si linistit. credeti ca o casa in care tatal vitreg le bate mama, e chemata politia, tatal vitreg este evacuat din casa, e un asemenea mediu?? sigur ca poate pierde custodia daca nu le poate oferi copiilor tot ceea ce e necesar unei cresteri si dezvoltari armonioase. si chiar daca ei nu sunt abuzati, faptul ca asista la abuz asupra mamei lor este un lucru foarte grav. ce exemplu le da?? ca violenta are justificare? ca e si vina victimei?
În orice caz, având în vedere că a existat ordin de restricție provizoriu, incidentul poate fi invocat de fostul soț ca să dovedească că mama nu asigură un mediu optim copiilor și să ceară schimbarea adresei acestora la el.

Eu sigur asta aș face, nu mi-aș lăsa copiii să-i crească un mocârțan violent.
Cine ne poate garanta că n-au fost loviți fizic și copii, că psihic oricum au fost agresați.