Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 2 suspendari e posibil\'?Buna ziua in 2022 am primit o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

2 suspendari e posibil'?Buna ziua in 2022 am primit o condamnare ...

2 suspendari e posibil'?Buna ziua in 2022 am primit o condamnare de 9 luni fara executare cu doi ani de incercare ...ptr conducere fara permis dar nu am depasit cei doi ani de incercare si am condus iar .....conducere fara permis sub influenta alcoolului ...am facut 2 luni in penitenciar ...2 luni arest domiciliar ...la primul proces fond mi-au dat 2 ani si 4 luni cu executare in detentie au adaugat si cele 9 luni si au ajuns la pedeapsa mentionata in total 2 ani si patru luni din care sa scazut cele 4 luni executate si am ajuns la 2 ani ....mentionez in ambele cazuri nu au fost accidente ...absolut nimic...am facut apel ...ce sanse as avea de suspendare ..amenda ?
Buna ziua
Codul penal:

Art 96 Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
4) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere cel condamnat a săvârşit o nouă infracţiune, descoperită până la împlinirea termenului şi pentru care s-a pronunţat o condamnare la pedeapsa închisorii, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.

ce sanse as avea de suspendare ..amenda ?

Niciuna.
În articolul 91 din codul penal spune asa :pedeapsa aplicata inclusiv în caz de concurs de infracțiuni este
închisoarea de cel mult 3 ani ...anterior nu a fost condamnat la pedeapsa închisorii mai mare de un an ....deci prima oara a fost 9 luni ...fără executare ...și a doua cu 1 si 8 luni ...care rezulta ...2 ani si 4 luni ...de ce nu ar avea dreptul la suspendare?
Manuela Rășină, administrator
Pentru ca dacă ți se dă o dată cu suspendare, iar în termenul de încercare comiți o altă infracțiune, atunci se revoca suspendarea, iar vechea pedeapsă alăturată celei noi stabilite este obligatoriu cu executare.

O situație în care se poate da a doua oară cu suspendare este când prima pedeapsă este sub 1 an, iar a doua infracțiune este comisă ulterior termenului de încercare.

Deci diferența o face monentul săvârșirii celei de-a doua infractiuni.

sonya79 a scris:

În articolul 91 din codul penal spune asa :pedeapsa aplicata inclusiv în caz de concurs de infracțiuni este
închisoarea de cel mult 3 ani ...anterior nu a fost condamnat la pedeapsa închisorii mai mare de un an ....deci prima oara a fost 9 luni ...fără executare ...și a doua cu 1 si 8 luni ...care rezulta ...2 ani si 4 luni ...de ce nu ar avea dreptul la suspendare?

Prima fapta este 9 luni fara executare ...cu doi ani de incercare ....cea veche si cu cea noua rezulta in total 2 ani si 4 luni...din care executata deja 4 luni...au ramas 2 ani ....am facut apel ...si nu stiu daca exista vreo sansa?
Nu este nicio șansă. Din cauză că a doua infracțiune este comisă în termenul de încercare a primei infracțiuni. Și în acest caz codul penal spune că ambele pedepse vor fi obligatoriu cu executare.

sonya79 a scris:

Prima fapta este 9 luni fara executare ...cu doi ani de incercare ....cea veche si cu cea noua rezulta in total 2 ani si 4 luni...din care executata deja 4 luni...au ramas 2 ani ....am facut apel ...si nu stiu daca exista vreo sansa?