avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la cumpararea celui de-al 2-lea apartament.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la cumpararea celui de-al 2-lea apartament.

Buna ziua. Daca se cumpara un apartament vechi cu TVA 0% si apoi se doreste cumpararea unui apartament nou cu TVA 9% (apartamentul se incadreaza in acest criteriu), se poate? Sau TVA-ul va fi 19%?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2024
AlexO12, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:28, 22 Iulie 2024
Da, se poate cu 9%. Cod fiscal: "Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuinţă a cărei valoare nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 9%;"
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2024
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la legea 296/2023 privind tva la locuinte MM Brasov MM Brasov Referitor la Legea 296/2023 privind TVA la locuinte..Am urmatoarea situatie: Detin un apartament vechi (1992) cumparat de la stat, si unul mostenire de ... (vezi toată discuția)
Tva la vanzare apartament vechi? Daniela Mirea Daniela Mirea Buna ziua.. Daca puteti sa ma ajutati cu un mic sfat.Doresc sa vand un apartament din cele vechi din 1982, si sa cumpăr altul in alta zona . Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Cf; intabulare; recuperare tva 5%; executorii; recuperare banca. szaliatti szaliatti Buna Ziua, In anul 2007 am contractat un apartament in curs de executie pe care am platit integral la vremea respectiva cu cota de 19%. Termenul de finalizare ... (vezi toată discuția)