Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la cumpararea celui de-al 2-lea apartament.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la cumpararea celui de-al 2-lea apartament.

Buna ziua. Daca se cumpara un apartament vechi cu TVA 0% si apoi se doreste cumpararea unui apartament nou cu TVA 9% (apartamentul se incadreaza in acest criteriu), se poate? Sau TVA-ul va fi 19%?
AlexO12, utilizator
Da, se poate cu 9%. Cod fiscal: "Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuinţă a cărei valoare nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 9%;"
Ioan Petru Butariu, Contabil