avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in ultimii ani avem grija de o doamna in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in ultimii ani avem grija de o doamna in varsta. Doamna ...

Buna ziua,
in ultimii ani avem grija de o doamna in varsta. Doamna a decis sa ne dea drept donatie ( fara a merge la notar ) o suma mai importanta de bani. Ne-am deplasat cu doamna la banca, unde o angajata a bancii a convins-o sa nu dea nimanui nici un ban, iar apoi a dezinformat-o cu privire la situatia conturilor sale. Ca urmare a atitudinii angajatei bancii, doamna noastra s-a razgandit cu privire la donatie. Intrebarea este daca, in acest caz, avind si martori ( celelalte angajate au fost si ele de fata ), putem sa actionam banca in instanta pentru ca angajata a ainfluentat clientul? Exista cadru legal referitor la acest aspect? Va multumesc
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de donatie se perfecteaza la NOTAR, nu direct la banca.

Referitor la discutia dintre client si agent, n-aveti nici un drept sa dati banca in judecata.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2024
Dapix, utilizator
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Legal, Dvs nu aveti a face cu relatia intre banca si client. Clientul bancii este major si raspunde de actiunile lui. Faptul ca e in varsta nu inseamna implicit ca e handicapat. se poate considera ca si dvs ati fi influentat-o in directia donatiei,.
Pe de alta parte, retragerea unei sume importante (cum scrieti) din banca si oferirea ei cash e...cusuta cu ata alba. e de preferat pentru ambele parti sa se faca un act notarial sau, macar un transfer bancar.

gyo183 a scris:
Intrebarea este daca, in acest caz, avind si martori ( celelalte angajate au fost si ele de fata ), putem sa actionam banca in instanta pentru ca angajata a ainfluentat clientul?

Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2024
adriandimitriu, utilizator
[retragerea unei sume importante (cum scrieti) din banca si oferirea ei cash]

Multumesc pentru raspunsuri. Nu era vorba de retragere si oferire cash, nu am scris asa ceva, era vorba de un virament
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
ați însoțit-o la banca pentru un virament? ciudat... ar fi fost suficient sa-i transmiteți contul dvs.
11 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de donatie va proteja în primul rand pe dvs.
Banca a procedat corect din punctul meu de vedere, tranzacția i s-a părut suspecta tocmai ca erati cu femeia și banca vrea sa evite plangeri ulterioare pt frauda.
In instanta nu aveti nicio sansa.
Ultima modificare: Joi, 27 Iunie 2024
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Cumpărare garsoniera din 2 surse de bani Josephine2016 Josephine2016 Buna ziua, as dori sa cumpăr o mica garsoniera dar pentru ca imi lipsește jumătate din suma fiica mea ( care este ccăsătorită )dorește sa ma ajute. Ea ... (vezi toată discuția)
Cum sa cumpere mama mea o garsoniera pe numele meu? vioricaw vioricaw Cum sa cumpare mama mea o garsoniera pe numele meu? Suntem doua surori, eu am 20 de ani si cealalta sora a mea este in conflict cu toata lumea, inclusiv cu ... (vezi toată discuția)