Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În noua lege a pensiilor aplicabilă de la 01.09.2024 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În noua lege a pensiilor aplicabilă de la 01.09.2024 exista ...

În noua lege a pensiilor aplicabilă de la
01.09.2024 exista art 56. Cf cu cele scrise în articol dacă am 35 + 6 ani de munca și virsta de 61 de ani pot solicita ieșirea la pensie la limita de virsta ? Este corect ce am înțeles ? Sau trebuie sa îndeplinesc alte condiții ?
Este corect .

art. 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.