Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Vreau sa va cer un punct de vedere in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Vreau sa va cer un punct de vedere in urmatoarea situatie: ...

Buna ziua,
Vreau sa va cer un punct de vedere in urmatoarea situatie: am parintii si bunicii decedati, tata nu a facut succesiunea de pe urma bunicilor (parintii tatalui) iar tata mai are un frate biologic. Eu fiind unicul copil al parintilor ar trebui sa mostenesc 50% din ce au avut bunicii si 50% fratele tatalui doar ca am aflat ca tatal meu nu este si tatal meu biologic (desi am fost recunoscut de acesta in acte, toata viata am stiut ca el este tatal meu, nu mi-a spus niciodata nimic in legatura cu asta, dar dupa deces am aflat ca nu el este). Intrebarea este daca din punct de vedere legal mai pot mosteni 50% din ce au avut parintii tatalui desi dupa decesul tatalui am aflat ca nu el este tatal meu biologic.
ionut11111, utilizator