Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Avem un salariat pensionar care in luna ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Avem un salariat pensionar care in luna august implineste ...

Buna ziua,

Avem un salariat pensionar care in luna august implineste 68 de ani si o salariata pensionara care tot in luna august implineste 70 de ani.

Salariatul pensionar care urmeaza sa implineasca 68 de ani are contract de munca pe perioada determinata care urmeaza sa se incheie cand implineste varsta de 68 de ani. Isi poate continua activitatea pana la varsta de 70 de ani cu acordul anual al angajatorului?

Salariata pensionara care urmeaza sa implineasca 70 de ani are contract de munca pe perioada nedeterminata. Ea isi poate continua activitatea atata vreme cat un document atesta aptitudinea in munca? Isi poate continua activitatea in baza aceluiasi raport sau in baza unuia nou?

Mentionez ca cei 2 sunt pensionati inainte de 01 ianuarie 2024.

Va multumesc!
Fiind pensionati inainte de 01 ianuarie 2024, nu li se aplica noua lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic