Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. Am aflat ca toate procesele verbale ale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. Am aflat ca toate procesele verbale ale adunarilor ...

Buna seara. Am aflat ca toate procesele verbale ale adunarilor generale ale asoc.noastre de proprietari nu au fost scrise in caietul de p.v. ale asociatiei asa cum prevede L196 ci au fost scrise la calculator, fara sa contina semnaturile membrilor participanti la sedinte si apoi indosariate. In aceasta situatie, p.v. se pot considera valide sau nu? Multumesc.
miss dulcine, utilizator
Miss
E foarte bine cum s-a procedat.
Cand faceti sedinta cine e cu lista de semnaturiii pune sa semneze pe o foaie de prezenta pe masura ce apar oamenii la sedinta. Acestia vor pleca de la sedinta dupa bunul plac si nu stau decat cativa panala sfarsit..
Dupa sedinta se face un proces verbal la calculator evident in care vor fi semnaturile presedintelui si ale membrilor cel mult.
In el se precizeaza ca au fost prezenti x membri (nr. maxim atins) conform semnaturilor atasate.
.

Legea 196/2018
[ link extern ]
ART.49
(5) Hotărârile adunărilor generale se consemnează, numai în timpul ședinței, în registrul unic de procese-verbale al asociației de proprietari, se semnează de către toți membrii prezenți ai adunării generale, de cenzor/comisia de cenzori și se afișează la avizier.

De la teorie la practica e cale lunga, In realitate e mult mai simplu sa faci decizii cu acord de vointa

ART.50
Acordul de voință al asociației de proprietari se realizează:
a) în adunarea generală a asociației de proprietari sau
b) în baza declarațiilor scrise și semnate ale fiecărui proprietar.
w_v_w_v, utilizator