Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul elevului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul elevului

Buna seara! Am fost la scoala pentru alocatie dupa ce am implinit varsta de 18 ani am facut seralul si nu ne a anuntat nimeni ca noi beneficiem de alocatie trebuie sa iei alocatia in continuare dar am fost sa fac cererea de alocatie si mi a spus ca nu mi a aprobat o deoarece spunea ca am fost dupa ce am terminat anul acesta , pot sa mi mai primesc toata alocatia din urma
?
mihailbancila27@gmail.com, utilizator
Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora, precum și tinerilor cu handicap care urmează o formă de învățământ preuniversitar prevăzută de lege, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani.