Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Matusa mea cetatean german a decedat, era divortata, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Matusa mea cetatean german a decedat, era divortata, fara copii. ...

Matusa mea cetatean german a decedat, era divortata, fara copii.
In anul 1990 era casatorita si a facut impreuna cu sotul ei un testament prin care averea lor va ramane fratelui meu.
Intre timp, ea a locuit 3 ani in Romania, si si - a inmatriculat masina in Romania.
Cum va intra fratele meu in posesia masinii?
Poate si in Romania sa solicite certificatul de mostenitor?
Testamentul este insotit de o specificare de la judecatorie ca in general, nu i nevoie de certificat de mostenitor, ca testamentul notarial este suficient pt intrarea in posesia masinii.

Mergeti la un notar cu testamentul, cu notificarea de la judecatorie si cu actele masinii.