Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, daca prietena mea a facut un credit pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, daca prietena mea a facut un credit pentru un apartament ...

Buna seara,

daca prietena mea a facut un credit pentru un apartament dar parintii mei platesc ratele..cine are, in cazul despartirii cine are castig de cauza? Procentul la notar fost de 58% pt ea datorita creditului. Apartamentul a cotat 68000 euro iar avansul platit de mine a fost de 26000 euro.
prietena ramane cu apartamentul, dvs aveti dreptul sa va recuperati banii platiti. daca nu de bunavoie, in instanta.
Sau puteti ramane dvs cu casa daca puteti prelua si creditul.
Nu înțeleg de ce platesc parintii dvs ratele in loc sa le plateasca ea. Pt corectitudine, sa le plateasca ( daca vor sa va ajute cu rata)doar pana la concurenta cotei pe care ati cumpărat-o.