Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine il poate demite pe administratorul public al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine il poate demite pe administratorul public al unui UAT. Se ...

Cine il poate demite pe administratorul public al unui UAT. Se poate din decizie al consiliului local?
adminstratorul public nu este demis, fiindca nu e angajat.
el este numit in baza unui contract de mandat, semnat de primar, din partea UAT.
tot primarul il poate elibera din functie, in conditiile art 244 din Codul Administrativ