avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... buna ziua am fost executat silit de un executor in ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

buna ziua am fost executat silit de un executor in urma unui ...

buna ziua
am fost executat silit de un executor in urma unui abonament de la telecom dar nu am luat aparatura de la ei decat ca nu am respectat cei 2 ani de abonament datoria a fost de 1050 ron si ei mau executat cu 6912 ron pe motiv ca este dobanda din 2021 pana in prezent.Va rog sa-mi transmiteti daca pot face ceva sau se prescrie in timp
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:48, 30 Iunie 2024
Prescripția intervine doar condiționat, ca sancțiune pentru creditorul care stă nepăsător de soarta banilor săi timp, de 3 ani.
Or în speța dvs vedeți că tocmai la aproape 3 ani v-a întrerupt termenul de prescripție prin executare silită.
Un alt termen va fi doar peste alți 3 ani........, și posibil tot așa.

Poate, dacă rentează, să vă urmărească așa nelimitat, până ieșiți la pensie....., sau poate primiți o moștenire în timpul vieții.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2024
Dapix, utilizator
buna ziua
factura de la telecom nu are titlu executoriu ce pot face in acest caz
Ati precizat in topic ca ati fost executat silit'!!
Nu va putea executa silit, daca intai n-ar fi obtinut titlu executoriu pentru creanta.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate hotarare judecatoreasca adinutza.2008 adinutza.2008 Cat timp este valabila o hotarare judecatoreasca prin care mi s-a reconstituit dreptul de proprietate, daca s-a implinit 3 ani de zile de cand a fost ... (vezi toată discuția)
Executor judecatoresc ContSters347381 ContSters347381 Buna ziua...Tatal meu a facut in 2007 un abonament la o firma de telefonie mobile. A achitat 1 an si jumatate si cand i-a venit factura 1100 lei nu a mai ... (vezi toată discuția)
Executari silite Tinu21 Tinu21 Va rog mult,explicati-mi termenii,nu sunt de specialitate,pot dpar sa banuiesc intelesul din urmatorul text,tot de pe siteul d-voastra \\"\\\\"Potrivit ... (vezi toată discuția)