avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! De da urmatoarea situatie: parinti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! De da urmatoarea situatie: parinti divortati, custodie ...

Buna ziua! Se da urmatoarea situatie: parinti divortati, custodie comuna, copilul sta la mama, tatal plateste pensie alimentara, si tot tatal, din tot programul desemnat legal pentru a fi cu copilul, vine o singura data pe an, in vacanta de vara, o luna, pentru a lua copilul in concediu. In acea luna nu mai plateste mamei pensia alimentara, copilul fiind la el. Intrebare: din punct de vedere legal, in acea luna in care copilul este la tata, mama ar trebui sa ii dea tatalui bani pentru intretinerea copilului ? In sentinta de divort nu s-a specificat nimic. Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2024
lllucci, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:40, 30 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie să-i dea nici un ban mama, tatălui copilului, dacă nu este prevăzut în sentința instanței de judecată.
Daca avea astfel de pretenții, trebuia să ceară în cursul procesului privind pensia de întreținere.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2024
Dapix, utilizator
Si acum, dupa multi ani de la incheierea divortului mai poate cere asa ceva dpdv legal? Intreb pentru a sti ce am de facut, deoarece desi nu implicarea lui in educatia concreta a copilului( scoala, conduita morala etc) este 0, fiind ani in care nici nu a venit sa il vada( doarl-a sunat cateva minute de 3-4 oripe ani si i-a trimis mesaje scurte pe watsapp, tot de cateva ori pe am), are o multime de reprosuri( copilul avand rezultate foarte bune la scoala si fiind foarte bine si frumos educat) si pretentii. Multumesc.

Dapix a scris:

Nu trebuie să-i dea nici un ban mama, tatălui copilului, dacă nu este prevăzut în sentința instanței de judecată.
Daca avea astfel de pretenții, trebuia să ceară în cursul procesului privind pensia de întreținere.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, poate cere de la instanța de judecată orice, până fac copii 18 ani, respectiv 26 de ani.
Nu doar că poate cere, dar cu probe certe poate chiar obține acest drept de la instanța de judecată.
Nu există autoritate de lucru judecat în materia minori și familie.

Nu are nici o legatură data divorțului cu dreptul copiilor.
Deci, legal nu puteți evita un proces intentat de tatăl copiilor, indiferent cine va avea câștig de cauză.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme custodie copil PAVEN ANA MARIA PAVEN ANA MARIA As dori sa va cer sfatul intr-o problema de familie. Sora mea a divortat in urma cu doi ani obtinand custodia deplina asupra copilului , care anul acesta ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara , lamuriri lili118 lili118 Daca unul din copii are 18 ani si lucreaza, atunci cat se plateste pensie alimentara pentru celalalt copil? Una dintre fete are 19 ani, urmeaza o scoala ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara lili5 lili5 sotul meu, cu care sunt in divort si cu care am un fiu de 11 luni are o fiica dintr-o casnicie anterioara. nu ii plateste pensie alimentara de 10 ani, fiica ... (vezi toată discuția)