Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! De da urmatoarea situatie: parinti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! De da urmatoarea situatie: parinti divortati, custodie ...

Buna ziua! Se da urmatoarea situatie: parinti divortati, custodie comuna, copilul sta la mama, tatal plateste pensie alimentara, si tot tatal, din tot programul desemnat legal pentru a fi cu copilul, vine o singura data pe an, in vacanta de vara, o luna, pentru a lua copilul in concediu. In acea luna nu mai plateste mamei pensia alimentara, copilul fiind la el. Intrebare: din punct de vedere legal, in acea luna in care copilul este la tata, mama ar trebui sa ii dea tatalui bani pentru intretinerea copilului ? In sentinta de divort nu s-a specificat nimic. Multumesc.
lllucci, utilizator
Ambii parinti contribuie la întreținerea copilului si adevărul e ca dvs în acea luna nu contribuiți, iar tatăl poate cere daca vrea. Pe de alta parte, poate realizează ca în afara de niște bani, aportul lui e 0 și de aia nu are pretenții.
Da, sper sa realizeze. Macar atat. Am inteles. Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Ambii parinti contribuie la întreținerea copilului si adevărul e ca dvs în acea luna nu contribuiți, iar tatăl poate cere daca vrea. Pe de alta parte, poate realizează ca în afara de niște bani, aportul lui e 0 și de aia nu are pretenții.