Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetățenie română- Bună ziua! Poate deveni un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetățenie română- Bună ziua! Poate deveni un copil cetățean român, născut ...

Bună ziua! Poate deveni un copil cetățean român, născut î altă țară ,în mod automat, dacă părinții sunt cetățeni români, însă trăiesc în străinătate de 20 de ani?
georgiana.td face referire la inexistența cetățeanului român din punct de vedere scriptic... E logic că dacă nu apare în registrele românești de stare civilă (deci nu a fost înscris / transcris certificatul străin) nu există din punct de vedere al statului român, nu?
eu am inteles asta, dar un neica nimeni care nu pricepe legile cred ca nu va intelege ? .. de aceea, am pus acea intrebare, nu de a crea discutii inutile.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din fericire, noi avem cititori mai deștepți decât ai altora :)