Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În cazul unui pensionar grad 3 care lucreaza part ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În cazul unui pensionar grad 3 care lucreaza part time este ...

În cazul unui pensionar grad 3 care lucreaza part time este necesar sa achite pentru bilet de tratament dat de Casa de Pensii,jumatate din pensie si jumatate din salariu brut?
Potrivit Ordinului 196/2024 al Presedintetului CNPP, sunt stabilite criterii în baza cărora se acordă biletele pentru tratament balnear, cu suportarea unei contribuții sau în mod gratuit.

În cazul pensionarilor care au şi calitatea de asigurați ai sistemului public de pensii, contribuția individuală este de 50%din cuantumu[ total brut al veniturilor reprezentând:
-câştigul brut realizat din salarii şi venituri asimilate salariilor, respectiv din venitul lunar asigurat sau din venitul lunar ales, “care au constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale din luna in care a fost depusá ultima Declarație privind obligațlile de plată a contribuțiilor sociale impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate, dar nu mai mult de 90 de zile anterioare datei in care se eliberează biletul. ;
- drepturile de pensie, inclusiv pensia brută acordată din alte sisteme neintegrate sistemului public de pensii, din luna anteńoară celei in care se eliberează biletul.
Cornel Vasile, Consilier juridic